
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 6 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 10 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Silver |
| Type | Switch |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| ELV | Compliant |
| Actuator Length | 9.398 mm |
| Throw Configuration | SPST |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Operating Force | 2.55 N |
| Switch Travel | 250 µm |
| Actuator Material | Nylon |
| Mechanical Life | 1 Mcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Standard |
Stock: 13264
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.18467 | $1.84670 |
| 50 | $0.16858 | $8.42900 |
| 100 | $0.15389 | $15.38900 |
| 500 | $0.12995 | $64.97500 |
| 1000 | $0.12018 | $120.18000 |
| 3000 | $0.11114 | $333.42000 |
| 5000 | $0.10772 | $538.60000 |
